Zpráva o výbušné atmosféře v oblasti veřejnoprávních médií v ČR (česká verze)

Rád bych upoutal vaši pozornost k otázce současné situace v oblasti veřejnoprávních médií v České republice.
Nepochybně jste zaregistrovali, že parlamentní volby v České republice, které se konaly v říjnu 2017, vyhrála strana (přesněji „hnutí“) pojmenované „Ano“, jejímž předsedou je Andrej Babiš, velmi bohatý businessman. Jeho hlavní tezí v otázce jak řídit stát zní: stát je nutno řídit jako podnik. Babiš je majitelem ohromného zemědělského průmyslového koncernu a politickou moc využívá k tomu, aby rozšířil své hmotné statky.
Během uplynulých čtyř let začal Babiš intenzivně ovlivňovat veřejné mínění. Koupil několik významných deníků a časopisů (jsou soustředěny ve vydavatelství MAFRA), vlastní oblíbené Rádio Impuls, koupil si řadu novinářů, kteří jsou ochotni a schopni podpořit kdykoli kohokoli, pokud to skýtá zisk.
Babiš krok za krokem krmí širokou veřejnost populistickými sliby, používá lži a dehonestuje své oponenty. S tímto arsenálem skutečně populistických zbraní zvítězil ve volbách na podzim 2017 se ziskem 30% voličských hlasů.
Zvítězil navzdory skutečnosti, že je už po řadu měsíců vyšetřován policií pro podezření z podvodů s dotacemi získanými z EU. Zvítězil přesto, že široká veřejnost ví, že v době minulého režimu byl prokazatelně spolupracovníkem státní tajné policie, obdoby STASI v bývalé NDR. Tuto skutečnost potvrdil soud.
Umíte si představit, že by se člověk s takovou charakteristikou mohl v jakékoli tradičně demokratické zemi stát předsedou vlády?
Avšak český prezident – nedávno zvolený pro své druhé prezidentské období -, prezident Miloš Zeman Babiše předsedou vlády jmenoval. V této roli se nyní Babiš pokouší (už podruhé) sestavit vládu. Dosud marně. Demokratické strany se nechtějí podílet na vytvoření koalice s člověkem, který je vyšetřován pro důvodné podezření. Babiš však stále má podporu českého prezidenta.
Nyní ovšem nejdůležitější zpráva z pohledu veřejnoprávních médií. Předseda vlády (vlády bez důvěry parlamentu) začal intenzivně napadat česká veřejnoprávní média. Především pak Českou televizi. V tomto boji proti veřejnoprávním médiím je Babišovi prezident Zeman pevným spojencem.
Zeman během svého inauguračního projevu (tedy v průběhu slavnostního a historicky významného ceremoniálu) Zeman několikrát ostře napadl novináře a zejména Českou televizi, aniž by ke svým tvrzením měl jakékoli důkazy. Obvinil novináře České televize, že manipulují veřejným míněním, že postrádají objektivitu, že pracují ve prospěch pouze jedné parlamentní strany.
Tyto útoky samozřejmě míří především na tu část žurnalistů, kteří odhalují nebezpečná spojení mezi sférou politiky a sférou nekalého businessu. Na ty novináře, kteří nejsou náležitě loajální vůči vyšší politické sféře, kteří nejsou ochotni mlčet a pouze slepě chválit „vrchní politickou třídu“.
Tyto spojené a soustředěné ataky proti veřejnoprávním médiím a také proti dalším „neposlušným“ novinářům jsou velmi vážnými pokusy omezit svobodu slova.
Hlavní cílem této části politického establishmentu (pod vedením prezidenta Zemana) je umlčet nepřizpůsobivé novináře a ovládnout celý mediální prostor. Pokud se domníváte, že si pan Babiš nemůže koupit Českou televizi, protože by to bylo v rozporu se zákony, pak jste na omylu. On si ji totiž kupovat nepotřebuje. Prezident Zeman mu poskytl otevřeně radu: pokud parlament dvakrát neschválí roční zprávu o hospodaření ČT, může sněmovna odvolat Radu České televize. Poté zvolí Radu novou, její členové budou přirozeně naprosto loajální vůči nejsilnější straně parlamentu, tato nová Rada může odvolat současný management ČT a jmenovat management nový. Opět – na základě loajality vůči politickým špičkám.
Scénář vedoucí z ovládnutí české veřejnoprávní televize je tedy jednoduchý. Mnoho občanů si toto nebezpečí uvědomilo. Kroky prezidenta a předsedy vlády vyvolaly masivní protesty veřejnosti. Poprvé od tak zvané sametové revoluce v roce 1989 lidé vyšli do ulic mnoha českých měst a hlasitě vyjádřili odpor proti současnému politickému vývoji.
Na včerejší večer (předneseno 15.3.) byla do centra Prahy svolána demonstrace, jejímž hlavním cílem bylo bránit Českou televizi a ochránit principy svobody slova. Demonstrace na Václavském náměstí se účastnilo kolem 4 tisíc obyvatel.
Jistě, uvědomujeme si, že podobný vážné pokusy omezit svobodu slova jsou patrné také v jiných evropských státech. Je zřejmé, že to vše je mimo jiné výsledkem selhání a ztráty důvěryhodnosti programů tradičních stran. Ale zdá se, že trpělivost občanů s nedemokratickými kroky politické reprezentace pomalu končí.
Všichni jste jistě slyšeli o tragické události, která se odehrála na Slovensku. Přede třemi týdny neznámý vrah zabil mladého novináře a jeho přítelkyni. Jsou oprávněné předpoklady, že smrt 27 letého novináře souvisí s jeho investigativní aktivitou.
Chci vás všechny vyzvat, abychom udělali vše, co je v našich silách, abychom odvrátili nepříznivý vývoj v oblasti, v níž působíme, tedy v oblasti médií. Tento varovný vývoj sledujeme v rámci téměř celé Evropy.

Jiří Hubička,
předseda odborového svazu OSMedia, Česká republika


 Aktuality  |  OS Media  |  ČT  |   ČRO  |   ČTK  |  UNI-MEI  |   Lidé  |  Archiv do r.2008  | Kontakty