Nová řecká vláda oznámila reformu médií a znovuzřízení ERT (řeckého rozhlasu a televize veřejné služby)

Vážení, předkládám všem členům OSMedia i všem zájemcům o mediální dění ve světě zprávu předsedy UNI MEI Johannese Studingera. Jejím obsahem (omlouvám se, že text předkládám pouze v angličtině) je sdělení, že nová řecká vláda znovu zřídí před rokem a půl zrušenou veřejnoprávní řeckou televizi a rozhlas. Studingerův dopis končí poděkováním všem afiliacím UNI, které se na tlaku vyvíjeném pro znovuoživení ERT podílely. Toto poděkování náleží tedy i OSMedia, který se do kampaně na obhajobu ERT zapojil. Považuji to za další důkaz, který svědčí o tom, že vytrvalost při jednání se zástupci státu přináší - občas - své ovoce.


Za OSMedia Jiří Hubička, předsedaTo: Affiliates

Concerns: New Greek Government announces media reform and reinstatement of ERT

Dear Colleagues,

Yesterday, the new Greek government has announced its reform plans. A wider media reform is planned, which includes the reinstatement of the public service broadcaster ERT.

The announcement of Prime Minister Tsipras implies that ERT will regain its rightful place on the basis of a legislative process that is now being put in place.

I am very happy to convey the greetings of POSPERT President Panagiotis Kalfagiannis and General Secretary Gabriel Kasimatis who are currently in consultations with the government over the reform and the reinstatement of ERT. Panagiotis and Gabriel are optimistic that the aspirations for a true independent ERT and the demands of the workers will be respected in the process of reinstatement of ERT. We wish them all the best for the weeks to come and we will keep supporting POSPERT in its endeavour to safeguard and cherish PBS in Greece.

During the next weeks, POSPERT will keep us up to date regarding developments and the Secretariat will continue to liaise with POSPERT. European President, William Maunier will make a presentation to the EU Audiovisual Dialogue Committee, which continues to deal with "PBS in Greece" as a standing agenda item, during its working group meeting on 11 February in Brussels. UNI Europa Regional Secretary Oliver Roethig will be meeting with POSPERT during his visit to Greek affiliates on 16/17 February. And we are all looking forward to celebrate the reinstatement of ERT in Athens with POSPERT, all colleagues at ERT and all the supporters of their fight in the near future!

I would like to take this opportunity to thank again all affiliates for their support over the last 20 months.

POSPERT proud!

In solidarity,

Johannes


Johannes Studinger - Head of UNI MEI

 Aktuality  |  OS Media  |  ČT  |   ČRO  |   ČTK  |  UNI-MEI  |   Lidé  |  Archiv do r.2008  | Kontakty